Pełnomocnik komitetu KWW Darka Murawskiego


Ewa Murawska
pełnomocnik KWW Darka Murawskiego

Jako pełnomocnik chcę aktywnie wspierać decyzję męża o kandydowaniu na burmistrza Miasta - Ogrodu. Uważam, że jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Zna budżet Podkowy od podszewki. Ma doświadczenie, jest uczciwy, dokładny i dociekliwy. Ma własne zdanie, ale też jest otwarty na inne argumenty.  
Nasz dom od lat żyje sprawami miasta. Działam społecznie, ponieważ lubię ludzi, a nasze dzieci są zarówno motywacją, jak i źródłem pomysłów. Od sześciu lat koncentruję się na sprawach szkolnych. Byłam częścią wielu projektów, być może niektóre z nich Państwo również pamiętacie.
Jako nieformalna grupa, tzw. „Grupa Piknikowa”, organizowaliśmy na terenie szkoły samorządowej  pikniki integracyjne i edukacyjne dla dzieci, ich nauczycieli, rodziców i rodzin, otwarte na wszystkich mieszkańców, np.: piknik ekologiczny – propagujący ideę segregowania śmieci, piknik rowerowy – promujący rower, jako środek transportu przyjazny środowisku oraz bezpieczeństwo rowerzystów na drodze. Treści edukacyjne łączyliśmy zawsze ze wspólną zabawą, aktywnością fizyczną oraz integracją środowiska lokalnego i rodzin.
„Bezpieczne dzieciaki” były autorską grą planszową, którą własnoręcznie wykonałyśmy z Magdą Bańczyk i Joanną Szulc. Poprzez zabawę dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa w domu, szkole i na drodze. „Pij mleko, będziesz wielki”, to akcja fotograficzna, a „Asy Pani Asi” – wydana opowieść dzieci o klasie, szkole i Podkowie.
Razem z Grzegorzem Turkiem społecznie zrealizowaliśmy w szkole samorządowej grant „Nasze miejsce na ziemi”, znany bardziej pod nazwą „Janko  Muzykant”. W ramach grantu, uczniowie mieli okazję zwiedzić okoliczne muzea w Karolinie, Otrębusach i Pruszkowie, wzięli udział w warsztatach etnograficznych oraz warsztatach muzyki i tańca ludowego i narodowego. Przeprowadziliśmy również otwarte na wszystkich mieszkańców Podkowy warsztaty tańca ludowego i narodowego połączone z koncertem dziecięcej grupy Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Częścią programu był zorganizowany w ramach Otwartych Ogrodów piknik „Gry i zabawy naszych przodków”, zrealizowany przy współpracy „Grupy Piknikowej”, podczas którego mieszkańcy próbowali dawno zapomnianych gier: w klasy, palanta, cymbergaja, ciupy, kapsle („wyścig pokoju”), a nawet toczenia fajerek. Dodatkowym efektem grantu „Janko Muzykant” było założenie szkolnego zespołu tanecznego prowadzonego przez solistę „Mazowsza”, który z powodzeniem działał na terenie szkoły przez dwa lata.
Od czterech lat realizuję z Magdą Bańczyk i Agnieszką Rybak akcję „Lżejszy Plecak” w ramach działań Rady Rodziców. Przy współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów udało nam się niemożliwe. Uczniowie szkoły podstawowej korzystają podczas lekcji z „banku podręczników” i nie muszą nosić swoich książek w plecakach. (Szczegółowe informacje w szkole samorządowej). Współorganizowałam kiermasze adwentowe, między innymi zbierając fundusze na „LP”.
Jestem członkiem Rady Szkoły (czwarty rok – drugą kadencję), która skupia w równej części przedstawicieli nauczycieli i rodziców. Poza statutowymi zadaniami, koncentrowaliśmy nasze działania na rozbudowie szkoły, a decyzja Rady Miasta o jej rozbudowie jest również sukcesem Rady Szkoły.